Archive

Ocak 9th

EV TEMİZLİĞİNDE LİMONU BAŞ SIRAYA YAZIN!

* Limon da sirke gibi doğal bir kimyasaldır. Aynı şekilde limon ve suyu ile evinizde temizlik yapabilirsiniz.

* Ortadan ikiye kesilmiş limonu su dolu kâsenin içinde odanızın bir köşesine koyun. Havadaki kötü kokular kaybolacaktır.

* Yarım limonu bulaşık makinenizin içine koyun ve öyle yıkayın. Bardak ve tabakların nasılda pırıl pırıl olduğuna şaşıracaksınız.

* Mermer üzerinde sarı lekeler varsa limon ve tuz ile ovalayın. Leke çıkacaktır.(Tuzsuz asla denemeyin, mermerinizde leke bırakır!)

* 2 litre suya 1 çay bardağı sirke ve yarım limon suyu sıkarak hazırlamış olduğunuz karışımla her türlü yüzeyleri silebilirsiniz.

* 1 adet limon suyuna 2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırın. Alın size mobilya cilası!

Mayıs 12th, 2015

Karıncalar nasıl uzaklaştırılır

Havalar ısınmadan doğa kendini yeniledi ve karıncalar her yerde gezmeye başladı.

ilaç kullanıp onları öldürmek yerine doğal yöntemlerle onları uzaklaştırmayı tercih edin.

Kapı ve cam önleri yada karıncaların bulunduğu yere yarım limonu dörde bölüp ortasına bir tatlı kaşığı kuru nane koyarsanız karıncalar o bölgeye bir daha gelmez.

Bir süre sonra kuruyan kabuğun yerine yenisini koyarak devamlılık sağlayabilirsiniz.

Bu bilgiyi okuduysanız lütfen paylaşalım başkalarının da okumasını sağlayalım

Şubat 27th

Taze Fasülyenin Faydaları

Protein oranı en yüksek yeşiller arasında yer alan taze fasülyede aynı zamanda birden çok vitamin de bulunuyor. Taze fasülyede yer alan önemli iki vitamin A ve C vitaminleri. Bunun yanında B grubu vitaminleri arasından B1, B2 ve B9 vitaminleri de taze fasülyede bulunuyor.

Ispanağın Faydaları

Ispanağın faydalı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Öyle ki ıspanağın bu yönü ile birlikte çizgi filmlere dahi konu olduğunu biliyoruz. Onu bu kadar popüler bir sebze yapan en önemli özelliği ise şüphesiz zengin bir demir deposu olması. Demir yönünden zengin olması ona bir artı katsa da ıspanağı özel yapan sadece demir içeriği değil.

Karnabaharın Faydaları

Kış aylarının en çok tercih edilen, yemeği, salatası, turşusu yapılan karnabahar faydaları açısından da birçok zenginliği içerisinde barındırıyor. Aynı aileya ait bir diğer sebze olan brokoli faydaları açısından çok daha popüler olsa da karnabaharın hakkını yememekte fayda var. Özellikle içeriğini kaybetmeyecek şekilde tüketildiği taktirde sağlığınız için çok faydalı bir tercih olacaktır.

Karnabahar mineralce oldukça zengin bir sebze. Özellikle fosfat ve potasyum oranı karnabaharda yüksek. Kadınlarda görülen göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan indol 3 karbonal isimli maddeyi de içeriğinde barındıran karnabahar bu açıdan özellikle kadınlara tavsiye edilebilir.

Beyaz Lahananın Faydaları

Vitaminleri, mineralleri ile son derece zengin bir içeriğe sahip olan beyaz lahana sayısız faydası ile birlikte tam bir sağlık dostu. B grubu vitaminlerinin yanında C ve E vitaminleri de beyaz lahanada mevcut. Bunlardan başka potasyum miktarı da lahanada oldukça fazla.

Brüksel Lahanasının Faydaları

Fiziksel yapısı ile minyatür bir lahana görünümüne sahip olan brüksel lahanası o küçük yapısına ve boyutlarına rağmen oldukça zengin bir içeriğe ve sağlık için çeşitli yararlara sahip. Brüksel lahanasının içerisinde bol miktarda lif, çeşitli mineral ve vitaminler, aynı zamanda da protein ve antioksidan maddeler bulunuyor.

İşte tüm zenginlikleri ile birlikte brüksel lahanasının faydaları:

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan birçok açıdan artılara sahip, aynı zamanda da oldukça lezzetli bir sebze. Özellikle lezzetli olmasının yanında kalorisinin de düşüklüğü onu bir kat daha tercih edilebilir yapıyor. Ancak elbette sahip olduğu bu artının yanında ona ekleyeceğiniz yağ ya da kızartma gibi usuller ile özelliğini kaybetmemesine dikkat etmekte fayda var. Gelelim patlıcanın içeriğine ve faydalarına.

Soğanın Faydaları

Soğan tam anlamı ile mucizevi etkilere sahip, kesinlikle düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesi. Öyle ki soğan tüketiminizi artırmanızı, eğer kokusundan dolayı tercih etmiyorsanız hayatınıza almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdi soğanın bu mucizevi faydalarına daha yakından bakalım.

Yeşil Biberin Faydaları

Biberin kırmızısı, yeşili, incesi, kalını, hepsi birbirinden faydalı sebzeler. Yeşil biberin faydalarına daha yakından değineceğiz. Biberin her türlüsünde C vitamini bulunsa da yeşil biberin C vitamini oranı en yüksek değerlerde. Bu da onu güçlü bir antioksidan etkisi sahibi yapıyor.

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı biberi kurutulmuş ya da taze hali ile farklı şekillerde tüketiyoruz. Acısı, tatlısı, boyutları ile kırmızı biber de kendi içerisinde çok farklı çeşitliliğe sahip. İşte tüm bu çeşitleri ile kırmızı biberin faydalarına değineceğiz.

Patatesin Faydaları

Patates besin değerleri açısından incelendiğinde faydaları hiç de küçümsenemeyecek bir sebze. Halbuki biz onu çok da faydalı olarak hatırlamıyoruz. İşte bu noktada patatesin nasıl tüketildiği ön plana çıkıyor. Doğru kullanımda besleyici ve faydalı olan patates kızartma ve benzeri yollarla yanlış şekilde tüketildiğinde ise zararlı olabiliyor.

Sağlıklı yolları ile tüketildiğinde patatesin sağlayacağı katkılara, sağlığa faydalarına daha yakından bakalım.

Domatesin Faydaları

Yemeklerin, salataların, kısacası sofraların en vazgeçilmez sebzelerinden olan domatesin faydaları da bir o kadar çok. Domatesi en özel kılan şey şüphesiz ona en karakteristik fiziksel özelliği olan kırmızı rengi de veren likopen maddesi. Sadece renk vermekle kalmayan likopen aynı zamanda güçlü bir antioksidan.

Mantarın Faydaları

Yemeklerde, çorbalarda kullandığımız mantar sadece bir lezzet kaynağı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Elbette bu faydalarını her türlü mantar tüketiminde sağlayamayabilirsiniz. Özellikle kızartma ve çeşitli yollarla vitamin, besin değerlerini yitirmiş şekli ile bu faydaları sağlamanız mümkün değil. O yüzden mantar tüketiminde sağlıklı tüketim yollarını tercih etmeniz şart.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli sevenlerin sayısı her geçen gün artışta. Başta "küçük yeşil ağaçlar" olarak tanımladığımız, lezzeti olmadığını düşünüp hayatımıza alamadığımız brokoliye yavaş yavaş alıştık. Hala sevmeyenler olsa da brokolili tarifler arttıkça sofralarımızda daha fazla yer veriyoruz artık. Bu duruma yol açan temel sebeplerden biri de şüphesiz sahip olduğu sayısız faydası.

Havuçun Faydaları Nelerdir?

Havucun en karakteristik özelliği şüphesiz sahip olduğu Beta Karoten oranı. Beta Karoten aslında onun turuncu rengine de sahip olmasını sağlayan madde. Yani hem ona cazip bir görünüm kazandırıyor, hem de sağlık için son derece faydalı konumuna getiriyor.

Maydonozun Faydaları

Maydonoz, içeriğindeki vitaminleri, yüksek besin değerleri ile birlikte sürekli olarak tüketildiği taktirde sağlığınız açısından düzenleyici tesirleri beraberinde getiren bir besin. Bu yüzden maydonozu salatalarınızdan eksik etmemelisiniz.

Bunun yanında maydonozun etkilerinden faydalanabileceğiniz bir başka yol da maydonoz suyu tüketimi. Özellikle maydonoz suyunu bir kür şeklinde, düzenli olarak uygularsanız olumlu etkilerinden maksimum seviyede faydalanabileceksiniz.

İşte tüm yönleri ile maydonoz ve maydonoz suyunun faydaları:

Kırmızı Pancarın Faydaları

Sebze ve meyvelerin renkleri aslında bize bazı mesajları veriyorlar. Renklerine göre vücudumuzda en çok nelere iyi geldiğini anlamak mümkün. Kırmızı pancar da buna dahil. Kırmızı ve pembe tonlarındaki sebze ve meyvelerde olduğu gibi kırmızı pancar da öncelikli olarak kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.

Şeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarını işlenmiş şeker hali ile gün içerisinde sürekli olarak tüketiyoruz. Ancak şeker pancarı sadece bu yolla değil, doğal hali ile de tüketilebilen, birçok faydayı içerisinde barındıran bir besin. Özellikle tatlı olarak tüketirseniz hem hafif bir lezzet elde etmiş olacaksınız, hem de sağlığınız için birçok fayda beraberinde gelecek. Şimdi şeker pancarının faydalarına değinelim ve ona bir de bu gözle bakalım.

Marulun Faydaları

Salataların demirbaşı olan marulun faydalarından bahsedeceğiz. Marul taze doğranarak yenilen bir sebze olduğu içimn faydalarından doğrudan etkilenebiliyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta sadece doğrama ile tüketim arasına fazla zaman girmemesi.

Son yorumlar

Anket

Bitkilerin Faydalarını ne için araştırıyorsunuz: